Полша е новият европейски шампион по волейбол за мъже! В големия финал „Дружина полска“ надигра по категоричен начин с 3:0 гейма (25:20, 25:21, 25:23) домакините от Италия и ги детронира насред Рим. По този начин шампионите от Лигата на нациите по-рано тази година завоюваха за втори път европейската титла след тази от 2009-а годин и спряха "Скуадра адзура" от това да защити титлата си от преди две години.

Снимки: БТА / BTA
69 снимки

И двата отбора достигнаха до битката за златото във Вечния град без да допуснат нито една загуба от началото на турнира, на който България бе съдомакин заедно с Италия, Израел и Северна Македония. В полуфиналите в четвъртък поляците се наложиха с 3:1 срещу тима на Словения, докато Италия бе категорична и надви Франция с 3:0.

Във финалния двубой поляците показаха космическо ниво, като не дадоха почти никакви шансове на европейските и световни шампиони. В първите два гейма на практика началните удари на натурализирания кубинец и на центъра Норберт Хубер правеха разликата между двата тима и след 25:20 и 25:21 "Дружина полска" взе солидна преднина в резултата. Третата част пък безспорно беше най-оспорваната, като италианците на няколко пъти правиха опит да се откъснат с няколко точки, но поляците съумяваха да останат близо в гейма, а в края показаха и повече хладнокръвие, за да измъкнат сета след 25:23, а с това и мача. За успеха си те заслужиха чек за 500 000 евро.

Вилфредо Леон стана най-резултатен за Полша с 13 точки, докато Норберт Хубер добави още 12, а Лукаш Качмарек се отличи с 10 точки. Даниеле Лавия бе най-резултатен за Италия с 13 точки, а Алесандро Микиелето добави още 10.

В малкия финал Словения пък завоюва бронзовите медали, след като надви драматично Франция с 3:2 гейма (25:22, 25:16, 21:25, 18:25, 15:11) по-рано в събота.

43 снимки

В Рим вицешампионите от първенството през 2021-а поведоха с 2:0 гейма, но олимпийските шампиони от Токио 2020 отвърнаха на предизвикателството и възстановиха паритета. В тайбрека обаче словенците отново бяха по-солидният тим на игрището и се поздравиха за първи път с бронз от европейско първенство, след като станаха сребърни медалисти през 2015-а, 2019-а и 2021-а година. Франция остава с едно злато (2015), четири сребърни медала (1948, 1987, 2003 и 2009) и два бронзови (1951 и 1985).

Най-резултатен за победителите бе Рок Можич с 26 точки. 19 добави Тине Урнаут, а с 15 пункта се отчете Клемен Чебул. За „петлите“ Ървинг Нгапет завърши с 18 точки, с 16 приключи Кевин Тили, а по 12 и 10 съответно добавиха Жан Патри и Бартелеми Шинениезе.