Барселона стана последният отбор, класирал се за четвъртфиналите в Шампионската лига. Това стана по особено убедителен начин след класически успех с 3:0 над Челси в гросмайсторски сблъсък на "Камп Ноу".

Каталунците продължиха напред най-вече благодарение на гения на играещата си легенда Лео Меси. Аржентинецът първо сам изкова равенството 1:1 на "Стамфорд Бридж" преди три седмици, а сега беше във вихъра си и собственоръчно нанесе три тежки крошета на съперника.

Две от тях се превърнаха в голове, с които закръгли вече сметката си на 100 в Шампионската лига. Първото от тях пък дойде след само 126 секунди на терена и беше най-бързото в цялата му кариера. Третото кроше пък беше брилянтна асистенция за Усман Дембеле и така всичко за лондончани приключи скоропостижно.

С оглед резултата от първия мач, нулевото равенство устройваше каталунците на техния стадион. Но вместо това момчетата на Ернесто Валверде започнаха с атаките от самото начало. И в 126-та секунда на двубоя вече водеха в резултата.

Тогава грешка на Маркос Алонсо позволи на Луис Суарес да нахлуе в половината на лондончани, който пък намери Меси на стрелкова позиция и аржентинецът, макар и от малък ъгъл, мушна топката между краката на Тибо Куртоа за 1:0.

"Сините" не се стреснаха от този развой и организираха няколко страхотни атаки. Уилиан създаваше суматоха в наказателното поле на противника, както и Антонио Рюдигер, но изравнителен гол така и не падна.

И тъкмо когато миришеше на гол в полза на Челси, последва втори нокаутиращ удар от Барса. Поредна грешка в защита на английския първенец, този път на Сеск Фабрегас, позволи на Лео Меси да напредне в половината на съперника и с феноменален пас да намери непокрития Усман Дембеле в наказателното поле.

Французинът с мощен шут точно над ръцете на вратаря, не и без помощта на лек рикошет, опъна мрежата за втори път и след само 20 минути игра домакините водеха с 2:0 и се виждаха крайни победители.

Последваха още доста интересни ситуации, при това и пред двете врати. В 28-та минута Луис Суарес беше близо до това да прекъсне головата си суша в Шампионската лига, но Куртоа се намеси и спаси.

Един гол за Челси връщаше с пълна сила интригата в този мач и тимът беше близо до него в 37-та минута. Тогава обаче ударът на Маркос Алонсо беше спасен по виртуозен начин от Марк-Андре Тер Стеген.

Най-чистото положение беше пропиляно от лондончани в продължението на първата част, когато Маркос Алонсо стреля от пряк свободен удар, но нацели гредата.Така почивката дойде при два чисти гола аванс за момчетата на Валверде.

Тази преднина позволи на домакините да играят доста по-спокойно след почивката. Малко след подновяването на играта Луис Суарес изпусна да реши всичко с трети гол, а опасностите пред Тер Стеген също не секваха.

В следващата атака "сините" поискаха дузпа за задържане на Маркос Алонсо от страна на Жерар Пике, но реферът не съзря нарушение. Малко след това Алонсо изпусна поредната възможност, след като ударът му беше париран от защитник по пътя към мрежата.

И сравнително бързо последва нокаутиращото кроше от Меси. В 63-та минута Суарес намери съотборника си отстрани на наказателното поле, той на бясна скорост нахлу в него и по този начин препарира трима защитници, откри си стрелкова позиция и с удар между краката на Куртоа направи 3:0 със 100-ия си гол в ШЛ.

На практика всичко в този мач приключи точно в този момент. Но все пак прави чест на Челси, че не спря да търси поне почетен гол. И макар да не го намери, Уилиан и Алонсо се опитаха да стигнат до него.

Паулиньо изпусна възможност за четвърти гол в полза на Барса, а в последната минута Антонио Рюдигер удари гредата за втори път и всичко окончателно приключи. Така след 3:0 Барса е на четвъртфинал. А кой ще е съперникът там, ще е ясно на жребия в петък.

Барселона: Марк-Андре Тер Стеген, Жерар Пике, Иван Ракитич, Серхио Бускетс, Андрес Иниеста, Луис Суарес, Лионел Меси, Усман Дембеле, Жорди Алба, Серхи Роберто, Самюел Умтити;

Резерви: Яспер Силесен, Лука Дин, Андре Гомеш, Паулиньо, Пако Алкасер, Томас Вермален, Алеиш Видал;

Челси: Тибо Куртоа, Сесар Аспиликуета, Андреас Кристенсен, Антонио Рюдигер, Виктор Моузес, Н'Голо Канте, Сеск Фабрегас, Маркос Алонсо, Уилиан, Оливие Жиру, Еден Азар;

Резерви: Вили Кабайеро, Тиемуе Бакайоко, Гари Кейхил, Алваро Мората, Емерсон, Педро Родригес, Давиде Дзапакоста.