Спартак Москва, с българина Ивелин Попов, извоюва първи успех в груповата фаза на тазгодишното издание на турнира Лига Европа. Московчани изиграха изумителен мач срещу шотландския Рейнджърс и го победиха с 4:3 на своя „Откритие Арена“,  въпреки че гостите повеждаха на три пъти в резултата.

Ивелин Попов, който бе на терена 71 минути, асистира на Лоренцо Мелгарехо за първия гол на Спартак, бе в основата на второто попадение за своя тим, а веднъж падна в наказателното поле, след нарушение на противников състезател, но съдията така и не отсъди дузпа.

Рейнджърс откри след автогол на Еременко 5 минути след началото на срещата. В 22-ата Попов бе асистент на Мелгарехо, който изравни с глава. До края на първата част Рейнджър поведе на два пъти чрез Кандейас (27‘) и Глен Мидълтън (41‘), а Спартак се добра до едно попадение – след автогол на Конър Голдсън (35‘). През второто полувреме домакините стигнаха до 3-те точки след нови две попадения, дело на Луис Адриано (58‘) и Софиан Ани (59‘).

Спартак Москва - Глазгоу Рейнджърс

източник: Gulliver/GettyImages

Това бе първи успех за Спартак Москва срещу шотландски отбор в европейските клубни турнири. Рейнджърс пък прекъсна серията си от 11 мача без поражение в Европа под ръководството на Стивън Джерард.

Първата част предложи истинска фиеста на головия футбол. Резултатът бе открит още в 5-ата минута, когато центриране от корнер в наказателното поле на домакините свари неподготвена тяхната защита. Роман Еременко не се ориентира добре в ситуацията и при борбата с противников състезател прати неволно топката в собствената си врата. След попадението Спартак тръгна настъпателно в предни позиции, отправяйки няколко последователни удара от дистанция към Алан МакГрегър.

В 15-ата минута Ивелин Попов осъществи много красив слалом между трима играчи на противника, но падна точно на границата на наказателното поле. Съдията прецени, че българинът е симулирал и му показа жълт картон.

7 минути по-късно московчани все пак се добраха до гол, а основна заслуга за него имаше Ивелин Попов. Той излъга хубаво съперников футболист „един на един“ по десния фланг и центрира на далечна греда. Там левият бранител на домакините Лоренцо Мелгарехо бе останал непокрит и с глава вкара пред зейналата пред себе си врата.

Минута по-късно подаване на Луис Адриано отляво качи топката на главата на Попето, но той не успя да я уцели добре и тя излезе в аут. В 27-ата минута обаче шотландците си върнаха аванса, след като Фланагън намери измъкналия се зад защитата на Спартак Даниел Кандейес. Той си спря ефектно с пета и с премерен удар покрай Максименко увеличи направи резултата 1:2.

10 минути преди края на първата част Ивелин Попов отново бе в центъра на голова акция за домакините, с която те отново се добраха до изравняване. Попов успя да премине с топката в крака зад халфовата линия на Рейнджърс и да пусне хубав пас между крайния бранител и централния защитник на съперника към Расказов. Той, от своя страна, опита успореден на голлинията пас към свой съотборник, но лошо изчистване на Голдсън отплете топката зад МакГрегър.

В 42-та минута Рейнджърс за трети път излезе напред в резултата, след като атака отляво изведе 18-годишния Глен Мидълтън на удобна стрелкова позиция. Той не се забави и от няколко метра по диагонал вкара първия си гол в европейските клубни турнири в своята кариера. Минута след това Морелос реализира 4-ти гол за Рейнджърс, но попадението бе отменено поради засада.

Страстите не бяха укротени през втората част, а напротив.  52-ата минута Ивелин Попов бе повален в наказателното поле, но съдията на отсъди дузпа, въпреки че имаше реални основания за такава.

В 58-ата Спартак се добра до трети гол и до ново изравняване. Подаване отдясно на Еременко намери Ани на близка греда. Той чукна с петичка, топката се вдигна във въздуха, а там на празна врата Луис Адриано изравни с глава. Само минута по-късно Ани получи пред наказателното поле, напредна с няколко метра и с туповен шут направи пълния обрат за 4:3, шокирайки МакГрегър и всички играчи на Рейнджърс.

В 74-ата минута Букети нацели напречната греда след удар с глава. При добавката Глушаков бе близо до гол, но в последния момент бранител на гостите изчисти в корнер. Минута по-късно Мелгарехо проби в наказателното поле на съперника, но там бе повален от груб шпагат на Конър Голдсън. Съдията обаче отново помисли, че играчът на Спартак опитва да спечели дузпа, и показа жълт картон на парагваеца за симулация.

До края Рейнджърс бе близо до ново изравняване, но късметът не го покри и тимът загуби първи мач през този сезон в Европа.

Състави на двата отбора:

Спартак Москва: Александр Максименко, Николай Расказов, Иля Кутепов, Салваторе Бокети, Лоренцо Мелгарехо, Роман Еременко (Денис Глушаков 60‘), Фернандо, Роман Зобнин, Ивелин Попов (Артен Тимофеев 71‘), Луис Адриано (Зе Луис 82‘), Софиан Ани

Треньор: Раул Рианчо

Рейнджърс: Алън МакГрегър, Джеймс Тавърниър, Никола Катич, Конър Голдсън, Джон Фланагън (Анди Халидей 82‘), Ласана Кулибали (ерос Грезда 82‘), Овие Ейариа (Гарет Макоули 94‘) Скот Арфийлд, Даниел Кандейас, Глен Мидълтън, Алфредо Морелос

Треньор: Стивън Джерард

Главен съдия: Иван Бабек

Стадион: „Откритие Арена“

В другия мач от групата Рапид Виена и Виляреал не успяха да се победят и завършиха при 0:0 на „Алианц Стейдиъм“ в австрийската столица. Така испанците остават лидери с 6 точки, докато Рейнджърс е с 5 т. на втора позиция. Трети е Спартак също с 5 т., но с по-лоши голови показатели. Рапид е последен с 4 т.