Манчестър Сити отново се върна на върха във Висшата лига. Момчетата на Хосеп Гуардиола разбиха Челси в дербито на 26-ия кръг с 6:0 на "Етихад". Това бе най-голямата загуба на "сините" в историята на Висшата лига.

След този успех момчетата на Хосеп Гуардиола отново прескочиха прекия конкурент за титлата Ливърпул (с по-добра голова разлика), въпреки че двата тима са с по 65 точки.

Gulliver/GettyImages
53 снимки

Основна фигура при успеха на "гражданите" отново зае нападателят Серхио Агуеро, който реализира хеттрик и изравни лидера по този показател в английския елит Алън Шиърър (11). Аржентинецът вече и най-резултатния играч на "небесносините" в шампионата със 160 гола, изпреварвайки легендите Ерик Буук и Тому Джонсън със 158.

Агуеро можеше да вкара още две попадения, след като през първата част последователно уцели греда и пропусна на празна врата.

Челси, от своя страна, записа най-тежкото си поражение във Висшата лига. Тимът не е допускал 6 гола от 1991 г. - 0:7 от Нотингам Форест на Брайън Клъф.

Манчестър Сити - Челси

източник: Gulliver/GettyImages

След тази загуба "сините" вече са шести (50 т.), зад 5-ия Арсенал (50 т.) и 4-ия Манчестър Юнайтед, който успя да ги изпревари след успеха над Фулъм (3:0).

Домакините започнаха ударно и вкараха ранен гол чрез Рахийм Стърлинг в 4-ата минута. Той получи топка, след пас отдясно, и почти на празна врата откри резултата.

В 13-ата минута Серхио Агуеро реализира изумително попадение след мощен шут от дистанция за 2:0. Той запази топката между двама съперници и стреля към горния ляв ъгъл на Кепа. Само 5 минути по-късно Агуеро се възползва от грешка на Баркли, който върна лошо назад към Кепа, и от няколко метра размина испанеца за 3:0.

В 25-та Сити вкара нов гол. Разбъркване в наказателното поле на Челси извади топката към Илкай Гюндоган, който със здрав изстрел от 25 метра заби 4-ти гол.

11 минути след началото на втората част Сити вкара 5-ти гол. Дузпа, дадена за нарушение на Аспиликуета срещу Стърлинг, бе вкаранa от Агуеро, който оформи своя хеттрик - 11-ти за него във Висшата лига.

10 минути преди края на срещата домакините се разписаха за шести път последен път. Зинченко получи от Силва в наказателното поле и пусна успореден на голлинията пас към Стърлинг, който на празна врата направи резултата 6:0.

Състави на двата отбра:

Манчестър Сити: Едерсон, Кайл Уолкър, Джон Стоунс, Еймерик Лапорт, Оликсандър Зинченко, Илкай Гьондоган, Фернандиньо (Давид Силва 75'), Кевин де Брюин, Бернардо Силва, Серхио Агуеро (Риад Марез 65'), Рахийм Стърлинг

Резерви: Ариянет Мурич, Данило, Николас Отаменди, Лерой Сане, Давид Силва, Риад Марез, Габриел Жесус

Треньор: Хосеп Гуардиола

Челси: Кепа Арисабалага, Сесар Аспиликуета, Антонио Рюдигер, Давид Луис, Маркос Алонсо (Емерсон 73'), Н'Голо Канте, Жоржиньо, Рос Баркли (Матео Ковачич 52'), Еден Азар, Педро, Гонсало Игуаин

Резерви: Уили Кабайеро, Андреас Кристенсен, Емерсон, Рубен Лофтъс-Чийк, Матео Ковачич, Уилиян, Оливие Жиру

Треньор: Маурицио Сари

Главен съдия: Майк Дийн

Стадион: "Етихад Стейдиъм"

Край на срещата - 6:0! Манчестър Сити се върна на върха във Висшата лига (с по-добра голова разлика от Ливърпул), разкъсвайки Челси с 6:0.

80' ГОООООООООООООООООООООЛЛЛ ЗА СИТИ - 6:0! Силна игра на Давид Силва в центъра, който намери Зинченко отляво. Вторият центрира незабавно към точката на дузпата, където Стърлигнг на празна врата заби 6-ия пирон в ковчага на Челси.

78' Емерсон стреля от свободен удар, под стената, но Едерсон улови в прегръдките си.

75' Смяна в Челси - Емерсон Палмиери замени Маркос Алонсо.

75' Смяна за Сити - Давид Силва замени Фернандиньо.

74' Габриел Жесус се измъкна зад защитата на Челси и стреля от няколко метра, но Кепе се намеси и изби в корнер. Челси получава 5 гола във Висшата лига за първи път в историята на Висшата лига.

72' Риад Марез опита да стреля в типичен стил с левия крак отдясно, но високо в аут.

68' Смяна в Сити - Риад Марез замени Кевин де Брюин.

66' Фернандиньо стреля от дистанция, но Кепа улови.

66' Смяна за Сити - Габриел Жесус замени голмайстора Серхио Агуеро.

64' Еден Азар стреля отляво на вратата на Сити, но в аут.

56' ГОООООООООООООООООООООООООООЛЛ ЗА СИТИ - 5:0! Зад топката застана Серхио Агуеро, който стреля вляво от Кепа, оформяйки 11-ия си хеттрик във Висшата лига. Изравни рекорда на легендата на английския футбол Алан Шиърър.

55' Дузпа за Сити! Мощен пробив на на Рахийм Стърлинг размина Сесар Аспиликуета.

52' Смяна за Челси - Ковачич влиза на мястото на Рос Баркли.

51' Греда за Сити! Подаване отляво на Де Брюин намери Агуеро в наказателното поле. Там аржентинецът стреля с глава, но топката нацели напречната греда зад Кепа.

Начало на втората част!

Манчестър Сити държи мача в ръцете си. Челси ще опита да вкара почетен гол, иска ли Пеп още попадения?

Процентите за двата тима през първата част...

Челси допусна последно 4 гола за едно полувреме във Висшата лига през 1999-а година от Съндърланд.

Край на първата част! Манчестър Сити премаза Челси за 45 минути и уверено гледа към нови 3 точки. В момента "гражданите" са лидери в таблицата във Висшата лига с 62 точки (+52) и по-добра разлика от Ливърпул (62 т., +44).

46' Опасно центриране на Де Брюин за Агуеро, пред вратата на Кепа.Топката обаче не бе засечена от нападателя и излезе в аут.

С двата си гола Серхио Агуеро вече има 14 гола срещу Челси. Той също така се превърна в 6-ия играч, след Уейн Рууни, Райън Гигс, Тиери Анри, Франк Лампард и Стивън Джерард, участвал в 200 гола във Висшата лига.

Аржентинецът вече е най-резултатният играч на Сити в английския елит със 159 гола, прескачайки Ерик Буук и Тому Джонсън със 158.

37' Игуаин пое пред границата на наказателното поле. Нападателят овладя на гърди и стреля силно, но Едерсон изби в корнер.

28' Челси бе близо до гол! Игуаин получи на дъгата и комбинира с навлизащия Педро. Испанецът стреля, но Едерсон излезе и изби.

25' ГОООООООООООООООООООООООООООООООЛЛЛ ЗА СИТИ - 4:0! Манчестър Сити разбива Челси. Нов гол за "гражданите". След акция отляво на домакините топката не бе изчистена от защитата на "сините", като бе изкарана към халфа Илкай Гьондоган. Той не се поколеба и шутира силно към далечния ъгъл за поредния гол във вратата на Кепа.

18' ГОООООООООООООООООООООООЛЛЛЛЛЛЛЛЛ ЗА СИТИ - 3:0! Серхио Агуеро се разписа за втори път в срещата. Халфът на Челси Рос Баркли върна с глава по-много нескопосан начин. Никой от неговите съотборници не се добра до топката, до която в крайна сметка стигна Агуеро. Аржентинецът с едно докосване размина Кепа и вкара третия гол за "гражданите" още преди изтичането на 20-ата минута.

13' ГОООООООООООООООООООООООЛЛЛЛЛ ЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ - 2:0! Серхио Агуеро разтърси "Етихад" с мощен шут от дистанция и втори гол за Сити. Зинченко намери аржентинеца на 5 метра пред наказателното поле. Той задържа топката между двата играчи, освободи си място за удар и с много силен и техничен шут заби кълбото в горния ляв ъгъл на вратата на Кепа Арисабалага.

12' Еден Азар пое топката в средата на терена и мина над 20 метра с топката в крака. Той си освободи пространство и стреля по земя отляво, но Едерсон хвана топката.

8' Изумителен пропуск на Серхио Агуеро! Бернардо Силва се разкара между няколко защитници на Челси в наказателното поле на съперника и пусна успореден на голлинията пас. Там Агуеро се оказа на празна врата, но не успя да уцели вратата от два метра и изкара в аут.

4' ГОООООООООООООООООООООЛЛЛ ЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ - 1:0! "Гражданите" взеха ранен аванс. Кевин де Брюин пусна пас отдясно към Бернардо Силва. Той остана сам отдясно на атаката на "гражданите" и изпрати топката на далечна греда. Там Стърлинг се оказа сам, излезнал от дълбочина, и с мощен удар откри резултата за своя тим.

Начало на срещата! Ливърпул и Тотнъм взеха своите мачове в този кръг, на ход е Манчестър Сити. Челси опитва да се върне в Топ 4.

Обувките на новия нападател на Челси - Гонсало Игуаин - готови за голове...

Двата тима вече излязоха да загряват на терена на "Етихад"

Добър ден! Манчестър Сити срещу Челси в сблъсък на два от най-успешните клуба във Висшата лига за последните 15 години. "Гражданите" спечелиха титлата на три пъти в ерата на шейховете - 2012, 2014, 2018 г. Челси пък грабна пет трофея от шампионата в ерата "Роман Абрамович" - 2005, 2006, 2010, 2015, 2017 г.