Ливърпул нанесе болезнен удар по Челси в борбата му за Топ 4 и удължи приказния си сезон с борбата за титлата на Англия с Манчестър Сити, след като надви лондончани с 2:0 на „Анфийлд” в мач от 34-ия кръг на Висшата лига. Проправящото се твърдение, че „сините” ще спрат Ливърпул за титлата, както през 2014-а година се неутрализира с два бързи гола във второто полувреме. Първо Садио Мане отбеляза в 51-ата, а две по-късно Мохамед Салах отстреля феноменално Кепа Арисабалага, за да подпечата успеха на „червените”. Челси можеше без време да върне двата гола пасив, но грандиозни пропуски на Еден Азар белязаха представянето на гостите.

По този начин Ливърпул се върна на върха във временното класиране в Премиър лийг, като вече в актива на мърсисайдци има 85 точки, оставяйки на две зад себе си Манчестър Сити. За сетен път обаче „гражданите” са с мач по-малко, като той ще бъде компенсиран в гостуването на Манчестър Юнайтед. Челси пък остава четвърти с 66 точки, но драмата при „сините” е, че други три отбора – Арсенал, Тотнъм, Манчестър Юнайтед са в люта битка за последните две места в четворката, като сражението до самия край в тази част от

Ливърпул излезе в схема 4-3-3, като опорните полузащитници бяха Джордан Хендерсън, Фабиньо и Наби Кейта. Напред бе обичайното трио – Салах, Мане, Фирмино, докато в защитата няма промени.

Маурицио Сари също прибегнадо тази формация, като Уилиан, Еден Азар и Калъм Хъдсън-Одой водиха нападението, а Кепа Арисабалага бе на вратата.

Първият шанс бе на сметката на Ливърпул, след като Наби Кейта пусна пас вляво за Садио Мане. Сенегалецът достави добро центриране за Мохамед Салах, който стреля от воле, но несполука в срещането с топката не и позволи да бъде насочена със сила към вратата на Кепа, който улови анемичния удар.

Двата отбора продължиха постепенното надлъгаване в хода на първите 20 минути, като сериозни шансове пред двете врати нямаше. Ливърпул разчиташе на скоростни нападения с диагонални центрирания по двата фланга, докато Челси опитваше да тормози отбраната на домакините с контраатаки, които не носеха към този момент успех. В 26-ата минута домакините създадоха добра възможност, след като Салах с глава върна на границата на наказателното поле към Джодан Хендерсън. Капитанът на Ливърпул отправи сериозен удар, ала блокиране на Давид Луис предотврати опасността за Кепа.

След половин час игра Фабиньо сбърка изнасящо подаване напред, а отбраната на Челси прати топката към пусналия се в атака Уилиан. Бразилецът контролира със спринт топката и нанесе удар от дъгата, като топката премина встрани от вратата на Алисон. В 38-ата минута домакиниет създадоха поредното си прекрасно нападение в хода на сезона. Роберто Фирмино подаде вляво за Мохамед Салах, който напредна и пусна по земя за Садио Мане, а нападателят на домакините нанесе удар с десния крак, но за негово нещастие топката прелетя встрани. Маурицио Сари пък направи принудителна смяна миг по-късно, след като Антонио Рюдигер получи травма, за да влезе на негово място Андреас Кристенсен.

В 45-ата минута Ливърпул стигна до добро положение след центриране от свободен удар на Александър-Арнолд, а Роберто Фирмино засече топката към вратата на Челси, ала най-скъпият вратар в света – Кепа Арисабалага, реагира добре и отрази. След това пък вторият асистент-съдия маркира, че има засада в ситуацията.

Ливърпул поведе в резултата в 51-ата минута. Мохамед Салах комбинира с Фирмино вляво, а Емерсон падна на тревата след нескопосано отиграване. Последва дублиране от задна позиция на Хендерсън, който вдигна на втора греда за Садио Мане, а сенегалецът с глава отблизо вкара във вратата на Челси топката – 1:0.

Миг по-късно пък Мохамед Салах вкара невероятен гол. Египетската звезда на тима нанесе брутален удар с левия крак по диагонала, а топката влетя в горния десен ъгъл на Кепа Арисабалага - 2:0.

Челси имаше брилянтен шанс да намали резултата в 59-ата минута. Емерсон подаде дълъг пас за Еден Азар, а белгиецът овладя магически с десния крак и нанесе удар към вратата на Алисон, но за чудовищно негово нещастие топката срещна десния страничен стълб на вратата на Ливърпул. Секунди по-късно пък Азар пропиля поредна възможност за „сините”. Топката бе центрирана отдясно за белгиеца, който от девет метра стреля към вратата, но прекрасна изява на Алисон Бекер предотврати сигурен гол за гостите.

Последваха тихи минути от страна на двата тима, като положенията към двете врати бяха полемични, а чисти такива нямаше. Челси някак рухна с играта си след бързо инкасираните две попадения и двата пропуска на Еден Азар останаха единствените "специални" положения пред вратата на домакините. Те от своя страна продължиха да контролират топката в средата на терена, а капитанът Джордан Хендерсън напусна с контузия в 77-ата минута. Десет по-късно Кепа Арисабалага действа неразумно без да улови топката, а Садио Мане го атакува и я спечели. Все пак опитът на сенегалеца секна, след като повеждането му я прати аут.

Минута по-късно Садио Мане проби отляво към аутлинията и задмина Андреас Кристенсен, нанасяйки удар с левия крак, но Кепа Арисабалага се намеси далеч по-добре в тази ситуация и отрази удара. Това бе и последният по-интересен епизод в срещата, като Ливърпул остави трите точки край Мърсисайд, докато борбата на Челси за Топ 4 продължава с пълна сила.

ЛИВЪРПУЛ - ЧЕЛСИ 2:0

1:0 Садио Мане (51')

2:0 Мохамед Салах (53')

Ливърпул (4-3-3): Алисон Бекер, Трент Александър-Арнолд, Жоел Матип, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Фабиньо, Джордан Хендерсън, Наби Кейта – Мохамед Салах, Роберто Фирмино, Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп

Челси (4-3-3): Кепа Арисабалага, Сесар Аспиликуета, Антонио Рюдигер, Давид Луис, Емерсон – Н’Голо Канте, Жоржиньо, Рубен Лофтъс-Чийк – Калъм Хъдсън-Одой, Еден Азар, Уилиан

Мениджър: Маурицио Сари

Съдия: Майкъл Оливър