Тимът на Тотнъм записа важна победа в първия си мач за Купата на Лигата, надделявайки над Челси с 1:0 на „Уембли”. „Шпорите” надвиха в дуел №1 градския съперник с попадение на Хари Кейн в 27-ата минута от дузпа и така чака по-спокойно реванша между двата отбора на 24-и януари на „Стамфорд Бридж”. Голът дойде след намесата на VAR, тъй като преди повалянето на Кепа Арисабалага към Кейн, то редовността покрай позицията на нападателя на терена бе дискусионна. Дори след намесата на видеоасистент рефера останаха дискусии около това дали Хари Кейн не бе в засада.

Успехът за тима от Северен Лондон е трети поред над Челси, след като в последните два мача за Премиър лийг Тотнъм записва победи над опонента (3:1, 3:1). За последно това е правено от Тотнъм през далечната 1963-а година.

Маурисио Почетино стартира в домакинството на тима си на„Уембли” в схема 4-2-3-1, като Пауло Гасанига застана под рамката. Триото зад нападателя Хари Кейн бе Кристиан Ериксен, Деле Али и Хюн-мин Сон, а Давинсон Санчес и Тоби Алдервайрелд беше двойката в центъра на защитата.

Маурицио Сари също предпочете да започне с постройка 4-2-3-1, а на върха на атаката за „сините” застана Еден Азар. Той бе покрепян от Калъм Хъдсън-Одой, Уилиян и Рос Баркли, като повече от любопитно е присъствието на Хъдсън-Одой в състава. По-рано през деня се появиха информации, че младокът е пред трансфер в Байерн Мюнхен.

Кепа Арисабалага застана на вратата, а дуото в средата на терена беше Жоржиньо и Н’Голо Канте.

ТОТНЪМ - ЧЕЛСИ 1:0

Още във третата минута Тотнъм имаше шанс за едно от свойте скоростни нападения. Деле Али видя с дълъг пас Хюн-мин Сон, който изпревари Андреас Кристенсен, но и двамата паднаха преди наказателното поле на "сините", току преди кореецът да нанесе удар към вратата на Кепа. Главният рефер Майкъл Оливър остави играта да продължи. В четвъртата минута Рос Баркли стреля от средна дистанция, но ударът му премина край десния страничен стълб на Гасанига.

В петата минута пък Киърън Трипиър центира отдясно в наказателното поле на "сините", а Хари Кейн засече ефектно със задна ножица, ала Кепа Арисабалага улови топката. Две по-късно Улиян даде диагонален пас надясно към Хъдсън-Одой, който овладя и стреля силно по земя, но Гасанига укроти топката пред себе си.

Постепенно двата отбора намалиха темпото, като започнаха да съставят постепенни атаки посока вратата на опонента. В 18-ата Баркли опита мощен удар от дистанция, ала топката отлетя високо в трибуните на националния стадион на Англия. В 24-ата минута Хари Кейн бе изведен прелестно зад отбраната на Тотнъм и напредна към вратата на Кепа. Испанският страж посече по много тежък начин нападателя на "шпорите", а Майкъл Оливър изчака сигнала на VAR, за да потвърди редовността на атаката на Тотнъм. В нея имаше дискусия дали стрелецът е в редовна позиция, но при повторенията се видя, че Кейн бе в чиста позиция и дузпа бе дадена. Зад топката застана именно Кейн, който с остър удар в десния ъгъл на Кепа откри резултата - 1:0 за Тотнъм.

Последваха "тихи" минути в срещата, но в 40-тата минута Маркос Алонсо центрира отляво към Канте, който засече топката, но тя се отклони в десния страничен стълб на Гасанига. В 47=ата минута пък Тотнъм извеади страшен късмет, след като топката се отби в гредата на отбора. Хъдсън-Одой достави центриране отдясно, а топката рикошира в тялото на Дани Роуз и тръгна застрашаващо към вратата на Тотнъм. В сетния миг обаче Гасанига отклони кълбото в собствената си греда и до гол за "сините" не се стигна.

30 снимки

"Шпорите" стартираха по-мобилизирано втората част, като Кепа трябваше да се намесва на два пъти след удари на домакините. В 50-тата Хъдсън-Одой видя на дъгата Еден Азар, който понечи на два пъти да шутира, но не го стори, а след центрирането му топката бе изчистен в ъглов удар, след който не се стигна до нищо опасно.

В 52-ата Кейн нанесе топовен удар, без подготовка, а Кепа трябваше да прави спасяване с една ръка, за да предотврати втори гол във вратата си. Миг по-късно Еден Азар пробва удар от същото разстояние към вратата на Гасанига, но топката бе уловена. Бурното темпо на "Уембли" продължи, а в 54-ата Канте стреля мощно от разстояние, за да се наложи за пореден път аржентинският вратар на Тотнъм да се намесва.

Четири по-късно Челси бе много близо до това да изравни след ъглов удар. Азар центрира на първа греда, където Рос Баркли отклони към десния страничен стълб. Там приидваше Андреас Кристенсен, който не нанесе точен удар и пропусна чудесна възможност за "сините". Малко по-късно обаче Почетино бе притеснен, след като нападателят му - Хари Кейн, легна на земята, държейки се за десния крак, но "десетката" на Тотнъм продължи игра.

Челси продължи да е отборът, който контролира по-сериозно играта на "Уембли", ала тактическото надиграване между двамата мениджъри властваше напълно, а положенията пред двете врати липсваха. "Сините" можеха да изравнят резултата в 86-ата минута, след като Еден Азар центрира остро отдясно. Топката бе коварна, а Гасанигане изпусна топката и само добрата намеса на Давинсон Санчес не доведе до изравнителен гол за Челси. До края на мача териториалният натиск на Челси продължи, ала Тотнъм удържа своя аванс и следва мачът-реванш между двата тима в последната седмица на януари.

В другия полуфинал Манчестър Сити посреща Бъртън Албиън. Първият дуел между двата тима е на 9-и януари (сряда).