Арсенал си уреди страхотен финал срещу Манчестър Сити за Купата на Лигата в Англия. "Топчиите" надвиха Челси с 2:1 в полуфиналния реванш помежду им и след нулево реми в първата среща съвсем заслужено се класираха напред. С това чудесната серия на Арсен Венгер срещу Антонио Конте продължава, като вече в 8 мача в треньорското им съперничество на Острова италианецът все така си остава само с 1 победа над далеч по-опитния си опонент.

На "Емиратс" Челси показа реалните си възможности само в откриващите минути на срещата, когато и откриха резултата чрез Азар. Оттам нататък на терена имаше само един отбор и това бе Арсенал. Автогол на Антонио Рюдигер преди почивката и попадение на Гранит Джака след нея донесоха ценния успех за "артилеристите", както и шанса да се преборят за трофей през сезон 2017/2018.

Началото на мача определено бяха по-добри за гостите от Челси. Още в 5-ата те показаха с колко скорост разполагат в атаката си. Сесар Аспиликуета овладя топката на десетина метра пред пеналта и веднага метна дълъг пас зад гърба на защитниците. Педро се отскубна и с глава стреля отлично горния ляв ъгъл. Испанецът не получи възможност да се радва, защото съдиите правилно отмениха попадението заради засада.

Две минути по-късно такава нямаше как да има. „Сините” показаха директен футбол на висока скорост, а Тиемуе Бакайоко с пас по тревата намери Педро пред защитния вал на Арсенал. В същия миг Еден Азар се стрелна между бранителите и получи идеален извеждащ пас. Останал очи в очи с вратаря Давид Оспина, белгиецът по елегантен начин отбеляза 5-ия си гол срещу тима от Северен Лондон.

Арсенал прие предизвикателството много скоро можеше да изравни. В 10-ата минута Джак Уилшър бе изведен по чудесен начин срещу стража Уили Кабайеро. Аржентинецът направи всичко по учебник и съумя да парира опасността.

Две минути по-късно резултатът вече беше равен. Месут Йозил изпълни ъглов удар отляво по атаката и насочи подаването си към точката на дузпата. Там Начо Монреал бе оставен да стреля с глава и на пръв поглед изстрелът не бе нищо особено. Проблемът за Челси бе в това, че топката рикошира първо в тялото на Маркос Алонсо, а сетне и на Антонио Рюдигер, което тотално заблуди Кабайеро – 1:1.

Следващите минути бяха доста тихи откъм положения, но пък донесоха дебют за новото попълнение на Челси Рос Баркли. Той влезе на терена в 30-ата минута, тъй като стартиралият като титуляр Уилиан получи травма.

Арсенал имаше златна възможност да отбележи в добавеното време на първото полувреме. Александър Лаказет намери Йозил с добро подаване отдясно, а германецът се обърна и нахлу в наказателното поле. Последва изстрел с по-слабия му десен крак, който рикошира в пищяла на Алонсо и премина агонизиращо близо покрай дясната греда.

Второто полувреме започна с отчетлив натиск на Арсенал, докато Челси по някаква причина действаше твърде пасивно. Домакините ставаха все по-уверени и опасни с всяко нападение и логичното се случи в 61-ата минута. Тогава „топчиите” отново имаха мъничко късмет, след като Александър Лаказет догони леко дългия пас в пеналта. Французинът се обърна и опита ниско центриране, което рикошира в крака на Антони Рюдигер. Отклонената по този начин топка дойде идеална за чакащия пред вратарското поле Гранит Джака и швейцарецът само я чукна покрай Кабайеро – 2:1.

Попадението не подейства мобилизиращо за Челси, а само вкара повече припряност в играта на гостите. Антонио Конте показа, че тимът му тръгва в атака, като замени инертния Педро и пусна Миши Батшуай. Рокадата не донесе търсеният резултат и през повечето време активното владение на „сините” не се превръщаше в опасни атаки.

Арсенал от своя страна профука брилянтен шанс да приключи всичко в 76-ата минута. Домакините хванаха съперника на контраатака, при която топката много бързо стигна вдясно за Йозил. Германецът с фин пас покрай Кристенсен остави Алекс Иуоби напълно сам срещу Кабайеро. Талантът на „топчиите” можеше да произведе далеч по-сполучлив изстрел и изпрати топката в обсега на вратаря, който отрази с крак.

До края Челси безуспешно опита да подложи съперника на някакъв натиск. "Сините" не успяха да създадат нищо пред вратата на Оспина за цяло второ полувреме и ще поемат към дома със сериозни поводи за размисъл.

АРСЕНАЛ - ЧЕЛСИ 2:1

0:1 Еден Азар 7'

1:1 Антонио Рюдигер 12'-автогол

2:1 Гранит Джака 60'

Арсенал (4-3-3): Давид Оспина - Ектор Бейерин, Лоран Кошчелни, Шкодран Мустафи, Начо Монреал - Джак Уилшър, Мохамед Елнени, Гранит Джака - Месут Йозил, Александър Лаказет (84' - Аарън Рамзи), Алекс Иуоби (84' - Сеад Колашинац)

Мениджър: Арсен Венгер

Челси (3-4-2-1): Уили Кабайеро - Сесар Аспиликуета, Андреас Кристенсен, Антонио Рюдигер - Виктор Моузес (72' - Давиде Дзапакоста), Н'Голо Канте, Тиемуе Бакайоко, Маркос Алонсо - Уилиан (30' - Рос Баркли), Еден Азар - Педро Родригес (66' - Миши Батшуай)

Мениджър: Антонио Конте