Първите 8 кръга на сезон 2019/2020 във Висшата лига вече са в историята, а развитията в тях все повече и повече ни карат да проклинаме паузата за националните отбори, която прекъсва английското зрелище като досаден рекламен блок. Ливърпул крачи безпогрешно дотук с 24 от 24 възможни точки, докато актуалният шампион Манчестър Сити допусна някои шокиращи грешни стъпки. Битката за топ 4 продължава да бъде не по-малко свирепа, като обичайни заподозрени в нея като Тотнъм и Манчестър Юнайтед дотук изглеждат леко извън пътя.
Някои тенденции в представянето на отборите вече са видни и вестник „Гардиън” се постара да направи извадка от най-интересните статистически показатели, които се наблюдават още преди сезонът да е преминал през първата си третина.
На Манчестър Юнайтед му липсва живец – Оле Гунар Солскяер дотук обича да натъртва, че неговите футболисти показват дух в най-добрите традиции на „червените дяволи”. Цифрите обаче сочат друго. Когато един отбор изпитва недостиг на идеи и качество в атака, най-добре е да се върне към основите на играта в отбрана и да опита да изгради наново стила си. Юнайтед обаче просто не полага достатъчно усилия да си върне владението на топката. Тимът има най-нисък сбор от успешни единоборства и пресечени топки (125 единоборства и 66 пресичания) в сравнение с всички други в дивизията. Отборът на Солскяер е спечелил топката само 27 пъти в последната третина от терена (Сити има 49, а Ливърпул - 57).
Астън Вила е майстор по накъсването – момчетата на Дийн Смит определено са готови да се борят до последно. Тимът на Дийн Смит не само е най-фаулираният тим в лигата (средно по 14 нарушения на мач), но също така е отборът с най-много извършени нарушения (по 12,5). Така че разчитайте мачовете на бирмингаци да имат сериозно добавено време.
Пазете се от Уулвс до самия край – феновете на „вълците” определено имат повод за прилив на ентусиазъм при вида на табелката с продължението. Само Манчестър Сити има отбелязани повече попадения в заключителните 15 минути от мачовете – 6 срещу 5 за хората на Нуно Еспирито Санто. Голът на Адама Траоре в 4-ата минута от продължението, подсигурил успеха с 2:0 над Сити пък беше третият такъв за Уулвс отвъд редовните 90 минути. Ако пък се вземат под внимание и мачовете на тима в Лига Европа, то отборът е вкарал в заключителните 15 минути на цели 8 различни противника този сезон.
Лестър знае как да печели топката – тимът на Брендън Роджърс може би би искал комплимент за стремежа да владее топката повече от съперника си в мачовете, ала това не би било възможно, ако „лисиците” не я печелеха толкова често. Средно на мач те правят по 22,1 успешни единоборства, а двама техни футболисти – Рикардо Перейра и Уилфрид Ндиди – са лидери в индивидуален план с по 35. За да станат нещата още по-впечатляващи, Лестър беше получил само 5 жълти картона преди двубоя срещу Ливърпул на „Анфийлд” (в който обаче беше санкциониран 4 пъти).
Идеите на Евертън са привършване – Марко Силва така и не успява да извади наяве най-доброто от своите момчета дотук. „Карамелите” са отбелязали само 6 гола в първенството, от които само един е паднал през второто полувреме. Фактът, че само 2 от тези попадения са вкарани след удар с крак (най-лош показател в лигата), определено предполага липса на креативност.
„Остриетата” имат нужда от заточване – Шефилд Юнайтед се намира на 13-о място в класирането след 8 мача, като има 7 отбелязани и 7 допуснати гола. Момчетата на Крис Уайлдър са достатъчно борбени, но мениджърът би могъл да има забележка към начина, по който те стартират мачовете си – Шефилд има само един гол (автоголът на Йери Мина от Евертън), паднал през първо полувреме.
Нюкасъл вижда и доброто, и лошото на „Брус-бол” – репутацията на Стив Брус като треньор го предшества, където и да го е отвявал вятъра. Бившият играч на Юнайтед е известен с уменията си да организира добре своите отбори, доказателство за което бяха победите с по 1:0 над Тотнъм и Манчестър Юнайтед. В същото време феновете на „свраките” на драго сърце биха му видели гърба. Нюкасъл има почти 5 процента по-малко владение на топката (37,5%) в сравнение с който и да е друг тим в първенството, те са отправили и най-малко изстрели (76, наравно с Уулвс) и са отбелязали само 5 попадения (единствен Уотфорд е с по-лош показател).
Арсенал все така не може да се брани – Последният кръг донесе „суха” мрежа за Бернд Лено, ала това беше по-скоро изключение. Преди 1:0 над Борнемут Арсенал беше тимът с най-много допуснати изстрели към своята врата. Към момента тимът заема третото място (средно по 17 шута на мач), като с по-слаби показатели са само новаците Норич Сити и Астън Вила. Лено пък е направил повече спасявания (34) от всички други вратари.
Свършен ли е Уотфорд? – Ако „стършелите” не намерят голаджия скоро, то ситуацията ще стане отчаяна. В 8 мача тимът е отбелязал крайно недостатъчните 4 гола. Донякъде логично няма играч, който да е отбелязвал повече от веднъж. Ако има някаква надежда за последния в класирането, тя се крие в създаването на голови ситуации. Само Манчестър Сити, Челси и Ливърпул (по 14,1 изстрела средно мач) стрелят по-често към вратата от Уотфорд. В тази връзка откриването на човек, който може да завършва атаките, изглежда от витално значение.
На Тотнъм му липсват двама от продадените през лятото – „Шпорите” изглеждат бледо подобие на себе си. Наред с видимото отстъпление при пресата, раздялата с Киърън Трипиър – и в по-малка степен Фернандо Йоренте – отне едно доста сериозно оръжие за лондончани. През миналия сезон Тотнъм отбеляза 14 гола с глава (само Ливърпул имаше повече), докато сега без нужните изпълнители, които да отправят центрирания от фланговете, тимът е последен при опитаните изстрели с глава (8 (!) в 8 мача). Манчестър Сити, един от най-ниските тимове във Висшата лига, води с цели 30 отправени изстрела с глава.
Коментирай